Uzunca zamandır. “Beslenme ve lezzette devrim!” sloganıyla yaklaşık iki yıldır Türkiye pazarında yer alan Tefal’in Actifry ürününü denemek istiyordum. iki  senedir gittiğim tüm alışveriş merkezlerinde Actifry’in deneme standına denk gelirim  fakat bir türlü tatma şansını elde edemedim.Benim olduğum sırada her zaman patatesler bitmiş oluyordu. Ne zaman bu makus talihimi  yeneceğim derken.  Fikrimühim’den “Mutfak Sanatları Akademisinde  Tefal Actifry workshop’una katılmak için davet edildim. Aldığım teklife hemen evet dedim tabiiki. Evet dedim demesine de sonradan fark ettim ki ben adrese hiç bakmamışım. 🙂 Daha sonra bakmak istesem de kopan internetim buna müsaade etmedi. Neyse son dakika gitmeden ufak bir yardım alarak maillerimden yerin adresini birinden istemek aklıma geldi. Sonradan bu ufak yardımı yapan kişi ile ileriki günlerde hesaplaşmak üzere şimdilik konuyu burada kapatıyorum. Çünkü bana fikrimühim’in etilerdeki ofisinin adresini vermişti.  Neredeyse bu etkinliğe katılamayacaktım. Ben ofislerine çıktım kapıda ki personele kendimi bir güzel tanıttım ve ay çok erken geldim diyerek şöyleee bir güzel etrafı süzdüm. İlk şok dalgasını danışmadaki bayanın ”Sizi bekliyorlar mıydı ”diyen sözleri oldu. Sadece ağzımdan karşımdakinin ses tonunda iki oktav daha aşağıda ”Evetttt” diyebildim. Sonrada bir oktav yukarıdan yutkunma sesi çıkardım. O an bir gariplik olduğunu işlerin ters gittiğini anladım. Burası hiç yemek akademisine benzemiyordu . Herkes topuklu ve gıravatlı, tırnaklar ojeli , saçlar fönlü dolaşan insanlarda doluydu. Ve hiç çıt yoktu. Garip çoook garipti. Birisi çayını karıştırarak bu sesliği bozmasıda benim içimi hiç rahatlatmamıştı. Olayın içinde kaşık ve bardak oluşu bana yinede burada bir mutfak var dedirtecek bir işaret deyildi. Elimdeki küçücük yazdığım adres kağıdını karşımdakine birden uzatı verdim. Oradaki sanırım tek tanıdık şey Riella Varon ismiydi. Hemen kendisine telefon açtılar. Neyse ki Riella hanım çıkmamıştı  benim yanıma gelecekti. Ben bir kenara kedi yavrusu gibi oturdum tam tırnaklarımı yemek isteği zuhur ettiğinde karşıdan bir ışık içerisinde Riella Varon geldi. Bana yanlış yere geldiğimi yerin maslakta olduğunu söylediği anda o ışık kümesi birden dağılı verdi. Bir dakikalık şoktan sonra ” yerin yakınmı olduğunu ” sorduğumda ”benimle gel istersen ”demesi beni çok mutlu etti ve ben tekrar o ışık kümesine bürünü verdim. Ve böylece macerama kaldığım yerden devam edebilirimdim artık.
Mutfak Sanatları Akademisi , Maslak’taki  4000 m2 ve 3 milyon Euro’luk yeni kampüsüyle Türkiye’nin tek uluslar arası diploma veren profesyonel aşçılık okuludur. Buraya gidiyor olmak beni çok heyecanlandırmıştı. Zira hep aşçılık okumak istemiştim ama hayatta her şey istediğimiz gibi olmuyor maalesef. Aşçılıkta öyle şarkı söylemek gibi sesini duyurup ta meşhur olabileceğin bir meslek olmadığından hala keşfedilemedik. 🙂
MSA da  ilk olarak içeriye girdiğimizde eşyalarımızı yerleştireceğimiz yerler gösterildi ve ellerimizi yıkayıp hemen önlüklerimizi de giyip beklemeye başladık. İlk önce Tefal’ in  Pazarlama Müdürü ürünü tanıtan bir konuşma yaptı. Adeta anlatmadı bizede yaşattı. Ben de o güne kadar reklamlardan da izlediğim kadarı ile sadece patates kızartması yaptığını sandığım Actifry’in bu kadar çok hüneri olduğuna gerçekten bilmiyordum. Her şey olağan üstü güzel ve düzenliydi. Her şey biz gelmeden hazırlanmıştı. Emeğe geçen herkese teşekkür ederim. MSA ‘nın eğitimci şefi Hakan Şen şefimiz bize Actifry da pişirmemiz için çeşitli sebzeler hazırlatmıştı ve  bizede havuç düşmüştü. Bizim havuçlar pişene kadar daha önceden pişirilmesi için konan patatesler olmuştu bile ve aç olan karnımı bir nebze olsun bastıra bilecektim. patatesler ikram edilirken biberlerde olmuştu. Süzme yoğurt eşliğinde servis edilip afiyetle yemeye başlamıştık.
Tefal Actifry
 Tefal Actifry ile muhteşem kızartmalar yaptık ve sadece bir kaşık yağ ile .Ne koku ne duman var. Zaman ayarlayıcısı ile siz içerisine koyduğunuz  sebze veya etin pişmesini beklerken diyer işlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Yandıydı dibi tuttuydu, kurudumu acaba demeden çok rahatlıkla kullana bilirsiniz. Özellikle çalışan insanların ve yemek yapmayı gerçekten bilmeyen ler için hayat kurtarıcı olarak görüyorum . Bir sene önce olduğum obezite ameliyatından sonra sağlıklı beslenme üzerine kafa yormuş birisiyim .Oradaki arkadaşlarla yaptığımız yorumlarda  en çok buna dikkat çektim . Birde temizlemesi çok rahat peçete ile bile temizleniyor. Fırınlada sağlıklı pişirmelere yapılıyor ancak sebze konusunda yağda kızartılmış gibi tad almak mümkün olmuyor. Birde temizlemesi fırında çok uğraştırıyor.Hele de balık ve tavuk yapacağım zaman sonrasını düşündükçe yemekten keyfim kaçıyor.Actifry ile et  yemeklerini çok rahat yapıyorsunuz .Biz soslu kanat yapmıştık. 25 dakikada fırında nar gibi kanatlarımız oldu. içerisine isterseniz hiç yağ koymadan da yapabiliyorsunuz. Pişirme sonunda 1 tatlı kaşığı salça üç yemek kaşığı su biraz toz kırmızı biber biraz  soya sosu , karabiber ve tuz ile karıştırdığımız sosu son 1 dakika daha pişirerek hazır hale getiriyorsunuz. 
Actifry ile kızarmış kanat

 Nar gibi kızarmış kanatlardan yerken inanın hiç birimizden çıt çıkmıyordu. O kadar çok kendimizi kaptırmış olacağız ki Hakan şef isterseniz bir ara verelim siz yemeye devam edin dedi :))  Ben zaten doymuştum benim için fark etmez deyi vermişim . (Bu arada kalan yemekleride anlaştıkları bir hayvan barınağına gönderiyorlarmış Özellikle bu konuda duyarlı olmaları beni çok mutlu etti ) 
Bu kadar yemekten sonra artık bir tatlı gider deyilmi. Hakan şefin bizlere  yapmamız için tatlı malzemeleri dağıttırması ile bizde hemen bıçakları çekip bir güzel şeftalilerimizi doğramaya ve Actifry makinasını çalıştırmaya başladık. Önce makinamızı çalıştırdık daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağını ve 2-3 yemek kaşığıda balı ekleyip en sonra da üzerine altıya böldüğümüz şeftalileri de ekleyip 10 dakikaya ayarlayıp pişmeleri beklemeye başladık. Piştikten sonra servis tabağına alıp üzerine azıcık krema gezdirdik ve dondurma ile servis ettik.
Actifry ile şeftali tatlısı

Mutfak sanatları Akademisindeki Tefal  Workshop etkinliğimiz bu güzel lezzetleri pişirme tatma ile geçti. Yanlız Actifry dan bir kahve yapmasını beklerdim. O kadar şey yap bir kahve yapama olacak iş deyil. Yetkilerin buna bir çözüm bulmasını umuyorum :))
Tefal Actifry

Tefal Actifry

Tefal Actifry

Tefal Actifry

Tefal Actifry
 Kafamdaki bütün ön yargılardan bu eğitimden ve aldığımız sertifikalardan sonra tamamen arındığımı söyleye bilirim. Hayatı daha kolaylaştıran ve sağlık açısından bir devrim niteliğindeki bu üründen Ben çok memnun kaldım.İlk fırsatta Actifry dan almak istiyorum.
Bu güzel günü yaşamamızda en büyük katkısı olan Fikrimühim’e ve harika ürünle biz ev hanımlarının hayatını kolaylaştırmada yardımcı ürünler çıkaran  Tefal’ e teşekkür ederim.

6 Yorum

  1. Senemcim yukarıda gördüğüm hanımefendi senmisin???
    Bu kadar leziz yemekler ve incecik hal!!!Maşallah diyelim burayı çok sevdim yemekler ahhh ahhh ne diyebilirim ki ömrümce yiyebilirim:)))Çok teşekkür ederiz bize bu görsel sunumu yapıp bilgilendirdiğin için…YEMEKLER VE SENEM HARİKASINIZZZZ

  2. Çok güzel bir etkinlik olmuş nefis şeyler yapmışsınız ne güzel.
    Çeşnici Handan/ Alternatif Mutfak

  3. Çok teşekkür ederim :)) ama incecik kısmı okadarda deyil vallahi resmi çeken arkadaşı kutluyorum nasıl bir açı yakaladıysa artık hep o pozisyonda poz vermek istiyorum 🙂 Ben tüp mide ameliyatı oldum bundan 1,5 sene önce 112 kiloydum 35 kilo verdim 😀 buda benim sırrım

Yorum Yaz