Dün benim için inanılmaz bir gündü. Sebebini anlatmadan önce Ağustos ayında yapılan Mutfak Sanatları Akademisinde düzenlenen Fikrimühim tarafından davet edildiğim  Tefal Workshop etkinliğini hatırlayanız olur. Bu etkinlikte bizlere Tefal’in Actifry ürününü tanıtmışlardı. Bizlerde kullanıp harika tarifler yapmıştık şefimizle birlikte. Etkinlikte bize yeni çıkaracakları üründen de bahsetmişlerdi .Ama ne olduğunu söylememişlerdi. Reklamlarda yeni çıkan bir ürünü görüyordum. Acaba bundan mı bahsediyorlar diye içimden geçiriyordum .Tabii bunu bana hediye olarak göndereceklerini rüyamda görsem inanmazdım. İşte dünkü inanılmaz olan günün sebebi buydu :))
Dün kapı çalıpta diyafondaki kişi ”Kargoooo” deyince ”Eyvahhh” dedim önce  kapıda ödemeli kargolarım vardı ve kesin onlar döndü şimdi onların parası da benim cebimden çıkacak diyerek ufaktan panik olmuştum. Ama asansör kapısından önce bir beyefendi çıktı ve arkasından sürükledikleri kocaman bir koli olduğunu görünce şaşırıp kaldım. İçinden Tefal Yoğurtçum makinası çıkması ve birde iki adet çıkınca dahada şaşırdım. İçeri getirdiğim koliyi açıp olayı anlamaya çalıştım neden iki tane vardı. Sonra anladım ki kargo firması yanlışlık yapıp diyer talihli arkadaşımızın da hediyesini bana göndermişler :))  Neyse sorunu çözdük arkadaşımızda sanırım hediyesine kavuşmuştur.Güle güle kullansın.
Tefal Yoğurtçum

Henüz Tefal Yoğurtçum makinasını kullanmadım. Evde  3 kiloluk bir yoğurdum olduğundan çar çabuk bitirmek için gayret içerisindeyim. Hemen deneyip buradan tarifleri paylaşmak için sabırsızlanıyorum .Kutunun içerinden ayrıca 6 adet ufak kavanozlar çıkmıştı. Ne işe yaradığını öğrenmek için hemen ‘Tefal TV.com‘dan tariflere baktım gözlerime inanamadım. Özellikle o ufak kavanozlarla o kadar güzel tarifler vardı ki hepsini de denemeden edemeyeceğim .Reçelli yoğurt, Tarçınlı elmalı yoğurt, Kakaolu fındık kremalı yoğurt, Fıstık ezmeli yoğurt, sade ve süzme yoğurt olmak üzere çok çeşitli tarifleri var.( Bu arada workshop etkinliğinde meğer biz bu makinanaın yaptığı züzme yoğurdu tadmışız. Sebzelerin yanına harika bir süzme yoğurt vermişlerdi.Çok lezzetliydi.)

Tefal Yoğurtçum kavanozları
Diyer markalardan ayıran özelliği sanırım süzme aparatlarının olması. Reklamlarda gördükçe inanın içim gidiyordu. Kendi yoğurdunu ve ekmeğini kendi yapan birisi olarak aklımda bir yoğurt makinası ve ekmek makinası edinme hayali vardı. Güzel yoğurt yaparım fakat sürekli sıcaklığı ayarlamaya çalışmak ve yoğurdun üstündeki suları kaşık kaşık almaya çalışmak çok canımı sıkıyordu. Birde mayalama süresini geçirmemek için sürekli tetikte beklemek işin keyfini kaçırıyordu. Şimdi bu sorundan kurtuluyor olmak çok güzel. Sabırsızlıkla denemeyi bekliyorum .
Tefal Yoğurtçum makinasını kazanmamda vesile olan Fikrimühime ve  bana  bu hediyeyi gönderen  Tefal’e ve Grup ürün müdürü sayın Zümrüt Tamer hanımefendiye de çok teşekkür ediyorum.


03.10.2011 
Bu yazıyı ilave olarak 3 gün sonra yazıyorum .Dün akşam marketten tam yağlı süt alarak 1 litrelik sütten yoğurt denemesi yaptım. 80 gram yoğurt maya olarak kullanılıyordu. Terazim olmadığı için 2 yemek kaşığı kullandım. Sekiz saate ayarladım. Yoğurt sabah 7 de oldu ve ben süzülmesi için tarif edildiği şekilde yaparak buzdolabına kaldırdım. Biraz önce eve geldim ve hemen dolaba koşup yoğurdumu kontrol ettim .Sonuç mu hemen göstereyim 🙂

Yoğurt  hemen kaşık testinden geçirildi. Görüldüğü üzere kaşık dik durmakta :)) Tadıda mükemmel di. Daha önce bir tezim vardı aynen aktarıyorum. ” Güzel yoğurt yapmak için mutlaka uzman olman gerekiyor birde mutlaka güzel bir süt olması lazım .Süt güzel olursa zaten tutturmanda zor olmaz ” diye klişeleşmiş lafım vardı.Efendim bunları unutuyoruz. Dediklermden özür diliyorum .Vallahi artık uzman olmanız gerekmiyor .Bir adet Tefal Yoğurtcum olması yeterli .Süt içinde öyle pahalı bir süte bile gerek yok. Benim aldığım süt 1.25 ‘e almıştım çokda güzel oldu. Birde mandıradan şöyle kaymaklı bir süt aldığınızı düşünün ben düşünemiyorum nasıl bir yoğurt olurdu :))

13 Yorum

  1. bede yoğurdumu ve süzme yoğurdumu kendim yaparım ama dediğin gibi bazı aşamaları çok can sıkıcı ,makine güzel bir fikirmiş,bende geçen gün reklamlarda görmüştüm bu ürünü,güle güle kullan canım,afiyet,şeker olsun…

  2. teşekkür ederim .Evet gerçekten bu aşamalar can sıkıcı bende nerdeyse her hafta süt alıp yoğurt yaparım.Yok ayrı süzmesi yok suyunu alması gelip gidip kaşıkla suyunu alıyorum. Bıktırmıştı.Biraz yapmaya ara vermiştim ama yoğurdum biter bitmez deniyeceğim.

  3. ben de gördüm reklamlarda.arkadaşlarla konuşuyorduk.çok pahalıdır kesin diyorduk.senin adına çok sevindim gerçekten.güle güle kullan….

  4. nasıl ki canım bunun kullanışı gerçi sitelerinden baktımda güzel güzel şeyler yapta bakalım bizde 🙂

  5. Ay ne şanslısınız, Tefal shop'a gittim geldim, almaya karar veremedim. Malum çocuklar büyüdü, çocuklar küçükken küçük kavonozları olan Rowenta yoğurt makinemle sadece anne yoğurdu yaparak büyüttüm onları. Kullanan arkadaşlarım var, çok memnunlar. İyi günlerde , güzel sofralar için kullanın.

Yorum Yaz