Uzun zamandır balıklarımı güveçte yapmaya başladım. Özelikle hamsi balıklarda muhteşem bir lezzet oluyor. Yedikten sonra hiç bir şekilde ağzı kokusu gelmiyor. Sanırım güveç kokuyu alıyor. Bu sefer Tekir( Barbun) Balığını yaptım. Öncelikle ilk defa alıp kullanacaksanız mutlaka ön pişirme yapmalısınız güvecinize. Onu da şu şekilde yapıyorsunuz. Güvecinizi suyun altında öncelikle yıkayın ve kurulayın. Daha sonra ocağın üstünde 45 dakika kısık ateşte pişirin ve margarinle her yerini yağlayın ve 10 dakika daha pişirin. Daha sonra bir bezle silip kullanmaya başlayabilirsiniz. Her kullandığınızda güvecinizi normal tencereyi nasıl yıkıyorsanız öyle temizleyin. 

Tekir balığı

 • Fırınınızı 200 dereceye getirip  güveç tepsiyi 15-20 dakika kızsın.
 • Bir yandan da balığınızı ayıklayıp yıkayın ve tuzlayın. Faza suyunu süzdürmek için süzgeçte bekletin.
 • Tepsiyi fırından çıkarıp üzerine sıra sıra balıkları dizelim ve 200 derecede kızarana kadar pişirelim. 
 • Tepsiyi ile sunarsanız çok daha güzel oluyor. Herkes ortadan kendi tabağına alabilir. Ayrıca bu şekilde hiç soğumuyor. Afiyet olsun…

 Bu arada bloguma gelip yorum yapan herkese çok teşekkür ederim. Vakit bulduk ca girip bende siizin bloglarınıza yorum bırakmaya çalışıyorum.

  10 Yorum

  1. Ellerine sağlık canım özellikle kokusu yüzünden balık pişirmekten herzaman kaçıyorum maalesef,ama bu şekilde hem sunum güzel hemde güveç lezzete lezzet katmıştır.
   Ellerine sağlık mutlu bir hafta diliyorum..

  2. Vallahi güveç tepsim mutfağın en üst dolabında duruyor Kullanmıyordum artık işe yarasın bari.İndirmeli ve yapmalı çok severiz balıkları .

  3. tekir hiç yemedim,güvete balıkta pişirmedim ama istediğim gibi bir güveç bulamadım,sen bilirsin,güveçin içi siyah olanı makbul derler,diğerleri iyi değilmiş,acaba senin dediğin teknikle mi içini karartıyorlar??
   bak kafam karıştı şimdi sen beni aydınlatırsın:)
   eline sağlık canım ..
   sorularımın cevabını bekliyorum haberin ola..

  4. reyhancım içi kara olanlar sırsız olanlardır benimkiler hep öyle. Onaları eminönünde bulabilirsin ben beykozdan gidip aldım imalatcısından. Üsküdarda da satılıyor.Benim yedek tepsilertim bile var. Yumurta için ayrı porsiyonluk balık güveçlerim tencere güveçlerim ve yoğurt içinde ayrıdır.

  5. BİR KARADENİZLİ OLARAK BALIĞI ÇOK SEVMESEMDE BALIKSIZ OLMAZ DİYORUM OMEGA 3 LAZIM DEĞİL Mİ ELLERİNİZE SAĞLIK SÜPER GÖRÜNÜYOR :)))

  Yorum Yaz