Ne zamandır ara verdiğimiz lezzet testlerine süper bir giriş yapmış bulunuyorum. Uzun zamandır işlerin yoğunluğundan fırsat bulup gidemediğimiz Foça Balık Restaurant’ına en sonunda 8 yemek blogger arkadaşla gidebildik. Bizleri işletme müdürü Burçin hanım karşıladı ve güler yüzüyle çok güzel karşıladı. Hiç alışık olmadığımız bir müdür imajı var, bir kere çok genç ve yaşının verdiği dinamikliği Foça için mükemmel empoze etmiş.Tüm arkadaşların toplanması 1 saat kadar sürünce bizde Burçin hanımla bol bol sohbet ederek menüleri nasıl oluşturmuşlar onları konuştuk. Ege otlarının bir çoğunu tatmadım ve  buralarda bulmak çok mümkün değil. Nasıl oluyorsa sabahın erken saatlerinde toplanıp hemend e yapılması gereken kabak çiçeğini getirtip yapıyorlar inanamadım. Kullandıkları baharatlar çok geniş, her mezede farklı bir lezzet alıyorsunuz. Foçanın mezeleri o kadar çok ki hepsini tadayım derseniz ana yemeğe geçemiyorsunuz. Sohbet şahane lezzetler zaten tabakta çatlattı ( Bu gerçek ama tabak çatladı)  O kadar duygunun içinde inanın dışarının manzarasını görmedim ne zaman ki eve geldik resimlere bakıyorum o zaman fark ettim. Bununla ilgili eleştirilere ben katılmak istemiyorum. Zaten sohbet ve bu kadar harika lezzetlerden karşıda inşaat olduğunu fark etmiyorsunuz. Zaten inşaat bitmiş iskeleler sökülüyor çok az bir zaman sonrasında da kalkar.


Baharatlı balık

Baharatlı balık herkesin ortak fikri en beğenilen meze bu oldu tadı damaklarımızda kaldı ve ikinci defa istendi. Hatta sonradan gelene arkadaşların önündeki tabağı da kapmak için” ıyy kızlar çok tuzlu yemeğin onu” gibi kelimeler etmiş olabilirim.:)) ( bu meze arkadaşla arayı açar benden demesi)

Kurutulmuş domatesli patlıcan salatası


Şevketi Bostan


Şevketi Bostan’ın köküymüş bu meze ben biraz bunda kararsız kaldım. Çok damak tadıma uymadı ama beğeneler de oldu. Damak tatlarımız farklı olunca aynı duyguyu hissedemiyorsunuz haliyle.


Bu salata şef’in bize özel hazırladığı salata,  içinde enginar, akdeniz yeşillikleri, deniz börülcesi ne ararsan vardı. Hepsi birbirini mükemmel tamamlamıştı. Ellerine sağlık Engin şef’in teşekkür ederim.

Soya soslu uskumru


İşte bu da çok güzel bir mezeydi normalde uskumruyu çok sevmem ama sosun verdiği lezzetle uskumru çok yakışmış ve diriliği de çok iyiydi dağılmıyordu çatalda.

Balık pastırması

 İşte bununla şarap almalısınız yoksa tek başına yemek mümkün değil. Biz içecek olarak sadece su almıştık. Ama lezzeti çok güzeldi sadece tadımlık baktım ikinci lokmayı alamadım. Nasıl yapmışlar hayret ettim gerçekten harikaydı. Alkol tüketenler için ilk sırada alabilirsiniz bu mezeyi.

Koruk

Ahtapot Salatası


Çok güzeldi ama o kadar mezenin içinde bir çatal alınca sonradan ”hayyy ben nasıl onu unuttum tühhh” dedim :)) Top 5 ‘in içinde bir lezzet

Kabak Çiçeği Dolması

Vallahi tek tek yazmakla bitmez ama  yazamdan da edemiyor insan. Kabak çiçeği dolması çok güzeldi. Erken saatte toplanıp hemen yapılması gerekiyor. İnanın Foça bunu nasıl yaptıysa çok güzel yapmış çiçekler taze olarak yapıldığı belliydi. Artık ara sıcaklara sıra geldi ve mest olduğumuz yer de burası oldu. Sunum çok şahaneydi bizlere sıcak sıcak ikram etmek için altlarında ısıtıcılarıyla getirmişlerdi.Ara sıcaklar, Balık köftesi, Rum Böreği, Foça Böreği, Yengeç Bacağı, ve Beğendili Balık olarak geldi. Yengeç etini çok severim çok değişik bir sunum ve lezzet olmuştu çok beğendim. Beğendili balığı daha önce Dil balığı ile yapmıştım ama levrek çok güzel olmuş beğendi si çok başarılıydı. Foça börek ve Rum böreği çok güzeldi hiç bir kusur yada şuda olsaydı diyemiyorsunuz. Gecenin yıldızı hiç kuşkusuz Balık Köftesiydi ben evde eşime anlata anlata bitiremedim.Adamcağız sebze yemeği yerken ben balıkları tarif ettim ona 🙂 Köfte nasıl lezzetliydi ızgarada yapılmış ama anlamadığım bir tat vardı. Hem tanıdık geldi ama dilimin ucuna da gelmedi içinde ne varsa artık ?. Yok arkadaş benim kesin bu mutfağa sızmam lazım başka yolu yok. Şefe sorsan söylerde sırrını verir mi hayatta vermez 🙂

Foça Sıcak Helva

Tatlı tabağı

Ben ayva tatlısı sadece yiyebildim müthiş lezzetliydi. Sakız gibi pişirilmişti. Çok başarılı buldum. diğerlerin tadına bakamadım birde helvadan bir kaşık yedim tadı damağımda kaldı. Mutlaka gidin derim. İstanbul da yaşayıp ta bu lezzetleri kaçırmayın derim. Egeyi, Akdeniz’i her yeri birleştirmiş ve son derecede başarılı yapmış Foça…
Engin şefime ve Burçin hanıma çok teşekkür ederiz. Ayrıca personel de bizleri çok güzel ağırlayıp hizmet kalitelerinin de ne kadar üst düzeyde olduğunu , müşteri memnuniyetini ne kadar çok önemsediklerini gösterdikleri için ayrıca onlara da teşekkür ederim. Beni kırmayıp gelen blogger dostlarımada teşekkür ederim.
Bu arada Foça bir yarışma yapıyor. Facebook’ta takip edebilirsiniz. Aralık ayı boyunca Ataşehir Foça Balık’a her geldiğinde check-in yap, ayın sonunda Mayor sen ol! Foça lezzetleriyle dolu iki kişilik bir yemek kazan! Yarışma 1 Ocak günü saat 14.00’de son bulacak, o andaki Mayor kazanan olacak.. Bu kişi neden siz olmayasınız? ( Bu kişi neden ben olmayayım 😀 )
Diğer resimler için burayı tıklayın
Mekanist yorumum için burayı tıklayın

5 Yorum

  1. Senemciğimm gün çok güzeldi sana ve Foça Restaurant'a ve güler yüzlü Burçin hanıma çok teşekkürler ediyorum.Sevgilerimle..

Yorum Yaz