Usla Yemek Akademisi

Bugüne kadar pek çok kategoride önemli deneyimleri bloggerlarla buluşturan #BumerangDeneyimGunleri 2012’yi USLA’da yine güzel bir workshop’la kapattı. Bumerang biz bloggerlara inanılmaz güzel deneyimler yaşatıyor. Özellikle etkinlikleri takip eden takipçiler Bumerang sayesinde heves ettik blog açtık bile diyorlar. Bumerang’ın düzenlediği tüm etkinlikler çok başarılı geçiyor. Sevgili Hilal Meriç ve Ahmet Erten harika bir ikili olmuşlar ve bloggerlarla Hürriyet arasında çok güzel bir bağ oluşturmuşlar. Bu ikinci olan Bumerang deneyim günleri etkinliğinde de ilkindeki kadar çok büyük bir memnuniyet duydum ve hala etkisinden çıkamadım. Helede bizlere hazırladıkları videoyu defalarca seyrettim tek kelimeyle bayıldım. Çok çok teşekkür ederim.
                
Bumerang Deneyim Günleri: Usla (Uluslararası Lezzet Akademisi) from Bumerang Network on Vimeo.

USLA, bugüne kadar gittiğim yemek akedemlerinden çok farklıydı. Uzun zamandır aşçılık hayalleri ile çalmadığım kapı kalmamıştı nerdeyse, fakat burayı unutmuşum. Gerçi aşçılık hayalleri artık hayallerde kaldıysada çıkmadık candan umut kesilmez diyorum yinede. Zira şimdiki aklım olsa kesimlikle yaşım daha gençken mutlaka bu işin okulunu okurdum ve şimdiki gibi önüme para sorunları çıkmadan çekirdekten yetişirdim diye düşünüyorum.
 Uluslararası servis ve lezzet akademisi ismini sonuna kadar haketmiş bir okul buldum karşımda. Öğenciler için her şey düşünülmüş. Giyinme odalarında duş, diğer ülkerde okuyan öğrenciler ile online olabilecekleri çok donanımlı bir kütüphane, spor odaları, playstation gibi eğitim gören öğrencilerine imkanlar yaratmışlar. USLA‘da Profesyonel aşçılık temel seviye ve profesyonel pasta ve ekmekçilik bölümleri, resepsiyon, rezervasyon, bellteam, danışma ve santral operasyonu gibi odalar bölümünün farklı bölümleri ile ilgili gerekli olan tüm profesyonel yetkinlikleride  kazandırıyorlar. Profesyonel Ağırlama/Otel İşletmeciliği programramlarının yanı sıra  Barista ve barmenlik eğitimleride vermektedirler. Uluslararası akreditasyona sahip otel ve okullarla anlaşması olan USLA‘da eğitim alan öğrenciler bu okullara daha sonra gidebilmektedir.
USLA – AHA Türkiye’yi Tercih Etmek İçin 12 Neden nedir ? ( merak ediyorsanız burayı tıklayın)

 Eli sopalı şefimizde Osman Bahadır oluyor 🙂 Bakmayın siz elindeki sopaya öyle, hiç bir şefe bu kadar büyük saygı duymamıştım. En azından yemek bloggera diye bizleri küçümsemediği için saygı duydum. Başarıları, yetiştirdiği öğrencileri, bilgi birikimleri ve duruşuyla her şekil saygı duyulacak bir insan.Yani saatlerce o anlatsız siz dinleyin istiyorsunuz. Güzel fikir Osman Bahadır’la söyleşi isteriz Usla !  Osman Bahadır Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra The Culinary Institute of America’dan mezun olmuştur. New York Tabla Restoran’da chef de partie olarak, Four Seasons Hotel the Bosphorus’ ta Garde Manger şefi olarak çalışmış. Unilever Grubu’nun gıda portföyündeki çeşitli markaları için ürün geliştirme ve kalite yönetiminde görev almış ve şu an ise Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nin baş şefliğini yapmaktadır. Yani böyle hocan olsun sırtın yere gelmez.
Osman şefimiz bizlere o gün Renkli biberli rulo levrek sarması, Bal kabaklı ravioli ve en son vuruşuda Çokolatalı volkan kek ile bitittirdi. Hiç bu kadar lezzetli balık suyu tatmamıştım. Orayı biraz kaçırdım hangi balıkları koydukları kısmını mutlaka öğrenip sizlere de aktarmak istiyorum. Bizde de balık kafaları kuyrukları gibi yerler hiç atılmaz difrize konur daha sonra balık suyu hazırlamak üzere kaldırılır. Orda da atılmadığını bizzat şahit oldum. İlerki günlerde hazırladığımız tariflerin reçetelerini mutlaka vereceğim sizlerde deneyin diye. Bir birinden güzel yemeklerimizi hep beraber tadarken kendimizden geçtik. En son volkan kekte ben ruhumu teslim edecektim. Kekin yanında içtiğim filtre kahvesi hangi markaydı bilmiyorum ama çok güzel kavrulmuş asiditesi tam yerindeydi ve çok hafif damakta bıraktığı burukluk gerçekten şahaneydi. Süper bir ikili oldular kekle kahve. Mutluluğun resmini çizecektim ama yanımda kalem ve kağıt getirmemişim neyseki  yoksa heryeri boyaya bilirdim 🙂


 Hürriyer Bumerang yıl başı hediyelerimizi verdiğinden hepimiz mutluluktan şekil itibari ile çok güzel belli etmekteyiz herhalde 🙂 Ayrıca hediyeler için çokkkkk teşekkür ederim sevgili Hürriyet Bumareng ekibi.


Bu güzel kurabiyelerde (pardon kurabiye diyecektim zira kalan son kurabiyeyi ancak çekebildim) USLA bizlere yılbaşı için hediye ettiği kurabiyeler. Hayyatımda yediğim en güzel kurabiye diyebilirim. Tarifinide facebook sayfalarına koymuşlar mutlaka deneyin. Bu güne kadar gittiğim hiç bir yemek akdemisinde böyle bir jestle karşılaşmamıştım. Gerçekten şok şık bir hediye oldu teşekkür ederim.

Senem’in Yemekleri Facebook sayfası için burayı tıklayabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

    Sushico sonrasında yeni bir Bumerang Deneyim Günü'nde sizinle yeniden bir arada olmak güzeldi.

    Sevgiler

    Hilal

Yorum Yaz