İspanyolca “iyi, güzel olmuş” anlamına gelen ” Hecha” ismine ne kadar hak ettiğini her seferinde gösteriyor. Bazı insanlar yaşamak için yer bizse yemek için galiba yaşıyoruz. Gün geçmiyor ki ”Ahanda buldum ! bu tavayla şunuda yapalım ” demediğim olsun 🙂
Bu sefer çıtayı yükseltim daha kalın bir et denemeye karar veriyorum. Marketten bakıyorum daha kalın et hangisi diye, hemen gözüme tadını çok sevdiğim Angus kaburga eti ilişiyor. Hoppp sepete sonrada doğru eve. 

Et nasıl terbiye edilir ?

 Eti öyle bir gece önce terbiye edecek vakit yok bende hemen zeytinyağı, zahter, deniz tuzu ve çekilmiş karabiberi ete yedirip sitreçleyip dolaba atıyorum. Sanırım 3 saat kadar buzdolabında 30 dk da dışarıda oda sıcaklığına gelsin diye eti beklettim.
Evet en sevdiğim kısıma geldik sıra eti pişirme öncesinde mühürleme işlemine. Tavayı iyice ısıtıyorum ufaktan dumanlar çıkacak.

Et nasıl mühürlenir


Sevgili Yağız İzgül’ün yaptığı etleri gördükçe bunları yayımlamaya çekinir oldum ama daha biz o kadar az pişmiş yiyemiyoruz. Mühürlerken bile orta pişmişi geçmiştir. Fakat unutmayalım ki zevkler ve renkler tartışılmazmış 🙂
Arkalı önlü etleri casss, cussss ederek pişiriyoruz 3’şer dakika iki tarafı içinde yeterli geliyor Etleri yağladığım için ben ekstra yağ koymadım. Dilerseniz siz ekleyebilirsiniz.
Daha sonra 2 kaşık tereyağı ekleyip kaşıkla üstlerine 4-5 dakika kadar yedirdim.


Fırını önceden 200 dereceye ayarlamıştım. Tavayı öylece fırına koyuyorum ve 10 dk kadar daha pişirdim. Dışarı çıkarıp 4 dakika dinlendirdikten sonra eti ister bütün isterseniz dilimleyerek servis yapın. 

Geriye kalan etin suyunu mutlaka sos yapın. Ben resimde sosu eklemeyi unutmuşum bunun için tavadaki suyu bir sos tenceresine alın üzerine 1 çay bardağı kırmızı şarap sirkesi yada şarap katın, 1 tatlı kaşığı nar ekşisi, 1 tatlı kaşığı balzemic sirke, 50 gr erik pestili ve 1 yemek kaşığı kadar esmer şeker katıp kaynatın. Pestiller eridikten sonra süzgeçten geçirin. ( bu arada şarap sirkesi alkollü değil ama şarap kullanırsanız da kaynatıldığı için katiyen alkol kalmıyor buda dip not olsun)

Senem’in Yemekleri Facebook sayfası için burayı tıklayabilirsiniz.

7 Yorum

  1. Eti mühürlemek olayını ilk defa sizden duyuyorum. netten araştırdım hiç bilmediğim bir teknikmiş.
    nefis görünüyor

  2. Küçük Mucizem eti mühürlemek uüksek ısılı tavada 2-3 dakika boyunca her iki tarafınıda pişirme işlemi içindeki suyu dışarı vermesin diye.

Yorum Yaz