içi dolgulu çikolata tarifi
İçi dolgulu çikolata

Senelerce bir insan kafasında yarattığı şeyi yapmak için neden bu kadar bekler biri bana bunu anlatsın lütfen. Zira ben anlamış değilim. Süt reçeli ( karameli ) tarifimi seneler önce yayımlamıştım. Bizim eve süt alımı bu sıra epey fazlalaşınca bu sefer süt karameli yapmak istedim. Netekim yıllar önceden kafamdaki süt karamelli çikolata nasıl olur yavvv dediğimi hatırlayıp yapmaya karar verdim. Offf allahım Ezgi Deniz ayaklanmaya başladığından beri mutfakta birşeyler yapmak artık daha zor ve ben bu zorluğun içinde yılmadan, tırtmadan devam ederek bu muhteşem , harika, olağanüstü …… (saymakla bitmez yani o kadar güzel) çikolataları yapabildim. Anlatamam nasıl güzel olduğunu mutlaka yapıp sizde değerlendirin derim. Neyse yahu tarife geçeyim bir kaç püf noktası ile beraber.

Malzemeler;
350 gram bitter çikolata (%70 )
içi için süt karameli (tarifi burada)

Yapılışı;

  • Çikolatayı benmari yöntemi ile eritin. 
  •  İçinde tam erimeyen çikolata varken benmariden alıp silikon spatula ile karıştırarak eritmeye devam edin. (temperleme çok iyi yapılmasa çikolatanız mat ve damarlı olur)
  • İşlemleri yaparken mutlaka yağlı kağıt üzerinde çalışın ki çikolatanız ziyan olmasın bulaşanları buzlukta dondurup bıçakla sıyırın.

  • Kalıpların içine çikolatayı bolca dökün her tarına gelsin. Daha sonra kalıbı ters çevirip fazla çikolatayı dökün. Üzerini bıçakla yada spatula ile sıyırıp buzluğa donması için bırakın.

  •  Buzluktan çıkardığınız kalıpların içine birer kaşık süt karamelinden dökün. Üzerlerinde 2-3 milim boşluk kalması gerekiyor.

  • Tekrar üstüne çikolata döküp spatula ile düz bir hat alarak sıyırın. İçlerini bozmadan üzerini sıyırmanız gerekiyor.
  • Sıyırdığınız çikolata kalıplarını dondurucuya kaldırıp 10 dakika kadar soğutup yağlı kağıt üzerine kalıplardan çıkarıp buzdolabında bir kaç saat dinlendirin.

İçinden sürpriz çıkan çikolatada diyebiliriz sanırım :)))

3 Yorum

Yorum Yaz