Türkiye bal pazarının lider markası Balparmak olarak, 35. yılımızda çocuklara yönelik Honeybana Balparmak serisi ile anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza attılar.
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve okuma istekli çocukları eğitim hayatları boyunca destekleyen TOÇEV ile “Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar” proje kapsamında davet ettikleri biz bloggerlarla günün anlamına uygun olarak bir kahvaltı etkinliğinde bir araya geldik. Ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımıza düzenli kahvaltı etme alışkanlığının kazanılmazı için Milli eğitim Bakanlığı ile kararlaştırılan  8 ilde 16 bin çocuğa doğrudan ulaşılarak kahvaltının önemi anlatılacak. Ayrıca ebeveynlere yönelik de eğitimler düzenlenecek. Projeye özel hazırlanan çizgi film ile eğitimlerle doğrudan ulaşılan çocukların yanı sıra, internet aracılığıyla yüz binlerce çocuğa kahvaltının sağlıklı ve eğlenceli olduğu mesajı verilecek.
İçerik danışmanlığını Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz‘ özellikle çocukların beslenme alışkanlığı ile doğru orantılı olarak okul öncesi ve sonrası başarılarını etkilediği ve obezite hastalığını ile mücedelenin de en önemli ayağının kahvaltı olduğunu bizlere anlattı. Özellikle kahvaltı öğünün atlanmaması gerektiği ve çocuğun yemek yemesi içinde israrcı davranmadan bellli bir saat dilimi içinde yemek yedirilmesi gerektiğini anlattı. Yani yemek yemedi diye elimizde tabakla peşinden gezmemezi ya da yeter ki yesin diye onun isteği doğrultusunda zararı olacak boş kalori gıdalarla doyurmamazı söyledi.
Çocuklara kahvaltı alışkanlığını kazandırmak için Varol Yaşaroğlu yönetimindeki Graffi2000 ekibinin hazırladığı çizgi filmin ana karakteri olan Kahvaltı Nine’yi, ünlü oyuncu, aromaterapist ve girişimci Ayşe Tolga seslendirdi. Çizgi filmde, gizemli şekilde kahvaltıları yok olan bir grup çocuğun Kahvaltı Nine önderliğinde macerası anlatılıyor.
 Balparmak, çocukların kolaylıkla tüketmesini sağlayacak şekilde hazırladığı balları özellikle bizim eve gelen çocuklardan kendi gözlemlerimle çok kullanışlı buldum. Normalde önüne bal koysak yemeyen çocuklar çizgi film karakterli şişeleri ekmeklerine sıkıp sıkıp yediler. Bizim Ezgi Deniz’de onlardan görüp ilk defa ekmek üstü balı ısırarak yedi. Bir anne olarak çok mutlu oldum elbette iştahlı bir şekilde yemelerine. Diş çıkarma döneminde olduğumuz için sürekli kahvaltı sıkıntısı yaşıyoruz ama bende bal, peynir, ceviz ve tereyağından oluşan karışıma süt eklerim ve tam buğday ekmeği ilavesi ile güzel bir kahvaltı yapmasını sağlıyorum. Sabahları güzel bir kahvaltı yaptığında gün içinde keyifli bir şekilde oyun oynadığını ve düzenli saatlerde uyduğunu gözlemledim. Bu alışkanlığını koruması için mutlaka aynı saatlerde kahvaltı vermeye dikkat ediyorum. Eğer yemediyse zorlamadan diğer öğün saatine kadar oyalanmasını sağlıyorum. Aynı bilgileri Benan hanımdan duymakta doğru yaptığımı bilmenin mutluğunu yaşattı. Artık kahvaltı saatini bilen kızım mama sandalyesini kendi çekerek masaya oturuyor artık.

Yorum Yaz