Labne peyniri tarifi
Labne Peyniri

 Ezgi Deniz ek gıdalara geçtiğinden beri evde eksik olmayan bir peynir varsa oda labne peyniri. Her türlü mamasına, çorbasına kattım. Çok fazla kullanınca da paket paket almak yerine evde yapmaya karar verdim. Tarifi aldığım kişi bu peynire süzme peynir diyorlardı ve değişik otlarla tatlandırıyorlardı. Labne peyniri tadının tam anlamıyla aynısı değil ancak çok yakın ve hatta daha güzeli. Özellikle tatlılarda bu peynir çok daha güzel yakışıyor. 1 litrelik sütün süzüldükten sonra kalan kısmı yarım litre kadar çıkıyor.Yoğurt makinası ve makinasız olarak tarifi mevcut iki şekilde de oluyor.

Labne Peyniri Nasıl Yapılır ?

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 50 gr. Tam yağlı beyaz peynir

Yapılışı:

Makine‘ de yapacaklar için sütü ısıtmanıza gerek yok. Peyniri çatalla iyice ezip süte ekleyip makineyi çalıştırın. Havalar soğuk olunca 8-10 saat arası hatta daha uzunda olabilir mayalandırıyoruz. Suyu üstüne çıkıp alt kısmı yoğurt gibi tutmuş olacak. Buzdolabında bir gün bekletip süzün. Yemeden önce 1 gün daha bekletirseniz daha lezzetli oluyor. İsterseniz çok az tuz atabilirsiniz.

Makinesiz yapacaklar içinde aynı eski usul yoğurt mayalar gibi ılık süte peyniri ezip katın ve sarıp sarmalayıp ılık bir yere kaldırın geceden sabaha kadar dursun. Daha sonra diğer aşamaları aynı şekilde yapıp yemeye hazır hale getirebilirsiniz.

(Emeklerimizin karşılığı bir yorumu çok görmezsiniz umarım. Bu tarifi ikis endir yapıyorum tutmamısı mümkün değil bir tek mayalanma süresi uzayabilir. Sütünüzü kutu kullanmayın mandıra sütü kullanın bulamazsanız A.O.Ç , SEK günlük süt kullanabilirsiniz)

4 Yorum

Yorum Yaz