keskul tarifi
Keşkül
Fukara keşkülü de denilen  doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle, Kanuni devrinin imâretlerinde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlıymış.
Keşkül, hindistan cevizinin içi boşaltılarak elde edilen kabın adına deniliyormuş. 
Osmanlı mutfağında çok önemli olan bu tatlının hikayeside günümüzden çok uzak olmakla beraber ders verir nitelikte.Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda tebdili kıyafetle halkın arasına karışıp dilencilik yaparlarmış.  Topladıkları paralar da bu keşkül dedikleri kaplar da toplanırmış.  Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Toplanan bu paralarla fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuştur. 
Keşkül Tarifi
 Malzemeler

1,5 litre süt
1 su bardağı sübye ( yoksa 3 yemek kaşığı pirinç unu)
1 yemek kaşığı nişasta
1 çay bardağı badem unu ( ya da dövülmüş badem olabilir elimde bu malzeme yoktu koymadım)
2 yemek kaşığı hindistan cevizi
1 yumurta sarısı
1 su bardağı şeker
Bir fiske tuz.

Yapılışı


Öncelikle sübye yapmak için bir gece önceden kırık pirinçleri kaynar su ile demlemeye bırakın. Ertesi gün  blenderdan suyu ile berabar iyice çekip ince süzgeçte geçirin. Kalan posayı çorbada kullanabilirsiniz atmayın. Süzdüğünüz kısmı kavanozla buzdolabında 2-3 hafta saklayabilirsiniz. Sübye ile yaptığınız sütlü tatlılar daha lezzetli, sakız gibi bir kıvamlı olduğunu göreceksiniz.Özellikle tavuk  göğsü ve kazan tatlıları için şiddetle tavsiye ederim. Orijinal SaraMutfağı tariflerinde birebir sübye ile yapılır asla pirinç unu ya da normal un kullanılmaz. 

Malzemelerin hepsini karıştırıp göz göz olup koyulaşana kadar karıştırarak pişirin. Kaselere pay edip üzerini hindistan  cevizi rendesi ile süsleyip soğukken servis edin.  Afiyet Olsun.

(Yorumlarınız bizim için çok önemli sosyal medya hesaplarında da takip edebilirsiniz. Sevgiler )

3 Yorum

  1. Geribildirim: Boza tarifi - Senem'in Yemekleri

Yorum Yaz