Bir boomads advertorial içeriğidir.

Malum yaz ayı geldi ve hepimiz boğazımız ağrıyana kadar Cornetto, Magnum gibi dondurmalara giriştik. Dondurma zaten yaz ayının sembollerinden biridir. Sıcakta terlerken direk insanın aklına gelir bi dondurma yesek de serinlesek diye. Tabii anne babamız genelde dondurma yediğimiz zaman “Zararlı, çok yeme!” gibi söylemlerde bulunuyorlar. Fakat dondurmanın zararından çok faydalarının olduğu ise bilinmeyen gerçekler arasında bulunuyor. İşte dondurmanın faydaları:

 Dondurmalar Adeta Vitamin ve Mineral Deposudur! Dondurmalar, çok bilinmese de içlerinde pek çok vitamin ve mineral barındırırlar. Bu vitaminlerden ve faydalarından kısaca bahsedecek olursak:

 A Vitamini: Gözde meydana gelebilecek problemleri ve körlüğü önlemekle beraber bağışıklık sistemini de kuvvetlendirerek cilt sorunlarını da engeller. Genellikle meyveli dondurmalarda bulunur.

 B6 vitamini: Magnezyum ve çinko gibi birçok mineralin vücut içindeki işlevlerine olumlu etki ederek amino asitlerin ince bağırsaktan emiliminde görev alan bu vitamin genelde sütlü dondurmalarda bulunmaktadır.

B12 vitamini: Protein sentezi, besinlerin vücuda alınması ve doğru bir şekilde sindirilmesi gibi pek çok işlevi kolaylaştıran bu vitamin de sütlü dondurmaların faydalarından biridir.

C vitamini: Genellikle meyveli dondurmalarda bulunan bu vitamin, iskorbüt hastalığı gibi pek çok hastalığı engelleyen ve vücut dokusunu sağlamlaştıran proteinler içeren bu vitamin genelde meyveli dondurmalarda bulunmaktadır.

D vitamini: Çocukların vücutlarının büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan D vitamini, genellikle sütlü dondurmalarda bulunur. Cornetto’nun kaymaklı dondurması da buna dahildir.

E vitamini: Sinir dokusu, kan damarları gibi pek çok özel dokuların korunmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu vitamin az bir miktar da olsa meyveli dondurmaların faydaları içerisindedir.

Bu vitaminlerin dışında ayrıca vücudun direnç mekanizmasını arttıran ve sinir fonksiyonlarını geliştiren pek çok mineral de bulunmaktadır.

Dondurma Ayrıca Kilo Vermeye Yarar!

Evet, yanlış duymadınız! Dondurmalar, bilinenin aksine kilo aldırmaz, hatta kilo verdirir! Bunun sebebini ise bilim adamları yaptığı testler ile şöyle açıklıyor:

 “İki kadın üzerinde yaptığımız çeşitli testler ve gözlemler sonucu; kadınlardan birisi enerji kazanmak için çeşitli tatlılar yerken, bir diğeri ise tatlı yerine dondurma yiyordu. Yaptığımız testlerin sonucuna göre normal tatlı yiyen kadının kilo alması, diğer kadının ise aksine kilo vermesi! Bunun nedeni ise dondurmaların diğer tatlılara göre daha az kalori bulundurmasıdır. Fakat dondurmaların ise alındığı yere dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü güvenilir yerlerden alınmadığı takdirde müşteriler yapay tatlandırıcı ile karşılaşıp aksine kilo alabiliyorlar.”

 Mutluluğun Leziz Formülü

 Dondurmaların faydaları üzerine araştırma yapan bilim adamları, beynin zevk merkezi olan orbitofrontal korteksinde dondurmanın etkileşim meydana getirdiği gerekçesiyle, her dondurma kaşığını ağzımıza götürdüğümüzde mutlu olduğumuzu hissederiz.

 Önemli Not: Eğer dondurmaların faydalarından yararlarından faydalanmak istiyorsanız, mutlaka bilindik ve marka haline gelmiş yerlerden alışveriş yapınız. Aksi takdirde bilinmedik ve güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yaparsanız, zararlı katkı maddeleri ile karşılaşabilir ve sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

Bir boomads advertorial  içeriğidir.

 Bir boomads advertorial içeriğidir.
 Bir boomads advertorial içeriğidir.

Yorum Yaz