Kahramanmaraş’ı herkes çok iyi bilir. Güzel ülkemizin güzel bir ilidir. Çoğu insan Kahramanmaraş’ı duyunca aklına dondurma gelir. Peki bunun sebebi nedir? Dondurmasının güzelliği mi? Yoksa dondurmayı satın aldığınızda yapılan sunum mu? İnsanların bir kısmı dondurmayı, diğer bir kısmı ise sunumunu sever. Ayrıca dondurmayı yerken tıpkı bir sakız çiğner gibi, bir yemeği yer gibi, bir dondurmayı yer gibi olursunuz.
İstanbul’un neredeyse her semtinde küçük, kendi çapında bir seyyar Maraş dondurmacısı bulabilirsiniz. Fakat hepsi tam istediğiniz tadı vermeyebilir. Zaten asıl Maraş dondurmasını ilk tadışta anlayabilirsiniz. İşte Carte d’Or’da bu duruma bir yenilik getirmiş, Maraş dondurmasını evimizin yakınındaki bakkallara ve marketlere has ve has Maraş dondurmasını getirmiş. Taze keçi sütünden yapılmış hakiki ve has Maraş dondurmasını istediğiniz tüm marketlerde bulabilirsiniz.
Sanmayın ki Maraş dondurması sadece sade yenilir. Birçok tatlı tarifi deneyebilirsiniz bu dondurmayla. Hangi tatlıda kullanırsanız kullanın tatlının tadını on katına çıkaran bir dondurma. Gelin bir örneğe bakalım;
Malzemeler için bir paket baklava hamuru, yirmi tane hurma, bir su bardağı kadar ceviz, altı çorba kaşığı kadar  margarin, Carte d’Or Kesme Maraş Dondurması(sade). Şerbeti için ise dört su bardağı kadar su, üç su bardağı kadar şeker ve yarım limon suyu yeterli.
Hazırlanışına geçicek olursak ise margarini önce kısık ateşte eritin, sonrasında sekiz adet baklava hamurunun arasına sürüp sekiz adet hamuru istifleyin. Sonrasında hurmalarınızın çekirdeklerini ayıklayıp ikiye ayırın.
Sonrasında bu hurmaları hamurun uzun kalan kısmına yan yan durucak şekilde uzunlamasına dizin. Hurmaların üstüne cevizinizi koyun, sonrasında baklavayı sıkı bir rulo gibi sarın. Ve sonrasında parmak boyunda dilimlediğiniz baklavaların üzerine bir kat margarin sürüp iki yüz derecede on iki dakika kadar (üstü kızarması yeterli) pişirin.
Şeker su ve limon suyuyla şerbetinizi hazırlayın, soğumaya bırakın. Fırından çıkan mis gibi baklavaların üzerine hazırlamış olduğunuz şerbeti bir güzel yayın. Yanına da 2 dilim Carte D’or kesme Maraş dondurması ile (sade) servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!
Tatlısı güzel, tadı güzel, yemesi güzel, sohbeti güzel. Bir dondurmadan daha ne beklenir ki? Hayatınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz bir tadı Maraş dondurmasını Carte D’or evinize kadar getirdi. Tek yapmanız gereken markete gidip satın almak.
                                                                    

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Yorum Yaz