Cağnım ciğerim takipcilerim, şu hayatta en sevdiğim şey pratik yapılan tariflerdir. Ondandır ki kışlık konserve ve dondurucuda nasıl saklarız tariflerimde hep pratik anlatmışımdır. Her ne kadar bu işin eğitimlerini alıp lezzete giden yolda asla üşenmeyeceksin felsefesi ile yoğrulmuş olsakta bu bizi gideceğimiz yolda kestirmeleride kullanmayacağız anlamına gelmez değil mi ? 🙂
İşte bu mısır ekmeği de tam bu dediğimi özetleyen bir tarif. Hem lezzetli, hem pratik hemde ekonomik diyebiliriz. Elektrik harca, koca tepsileri yıka derdi yok . Ben balıkları ayıkladıktan sonra ekmeği hazırlayıp tavaya atıyorum. Bu sırada da balıkları da pişiriyorum. Aynı anda yapabilirsiniz ve de ikisi de sıcak sıcak sofraya gelir.

 

Tavada Mısır Ekmeği

Tarif

2 su bardaği mısır unu
1 yemek kaşığı seker
1,5 cay kaşığı tuz
Yarım paket kabartma tozu
Aldığı kadar sıcak su

Tüm malzemeyi karistırıyorsunuz. Tavayı iyice tereyağı ile yağlayıp mısır unu serpin ve karışımı döküp kısık ateşte pisirin. Üzerine bir kapak kapatip pişirince ici daha iyi pisiyor. Diğer bir tavayı aynı şekilde yağlayıp hafif mısır unu serpin ve bir tarafı kızaran ekmeği bu tavaya ters çevirip pişirin. İki kere daha yağlayıp çevirirseniz daha güzel kızarıyor. 
 

Yorum Yaz